Наш блог

Як вибрати холодильник: 9 головних критеріїв та поради фахівців

Питання, як вибрати холодильник, дуже важливе, тому що це один із основних видів побутової техніки у кожному будинку. Добре підібрана модель забезпечить тривале зберігання продуктів і їхню постійну наявність та органічно впишеться у домашній інтер’єр. Розглянемо основні моменти, які слід зауважити при виборі.

Розмір, тип установки

Цей вид побутової техніки повинен обов’язково вписуватися у навколишній простір. Від цього залежить зручність експлуатації та термін служби. Тому перше, на що потрібно звертати увагу при виборі холодильника, – наскільки добре він поєднується з обстановкою кухні або іншого приміщення, де його планується встановити.

Все різноманіття холодильників можна розділити на три типи:

  • вбудовані;
  • холодильник-морозильник;
  • Side-by-Side.

Вбудовувані моделі 

Зазвичай мають висоту, що коливається у діапазоні від 65 до 85 см. Вони повинні бути якнайретельніше підігнані до висоти кухонної стільниці. Це полегшує прибирання та гармонізує простір.

Ширина вбудованої техніки варіюється від 40 до 60 см. Це також добре компонується з більшістю кухонних гарнітурів.

Корисний об’єм вбудованого холодильника зазвичай становить 100-110 літрів. Це чудово підходить для самотніх людей та невеликих сімей. Але сім’ям, у яких більше трьох осіб, краще придбати модель більш об’ємну.

Головна перевага вбудованої техніки – непомітність, малошумність та дуже низьке енергоспоживання.

Холодильники-морозильники 

Належать до найпоширеніших та універсальних конструкцій. Вони підходять до будь-яких приміщень: просторих чи невеликих. Діапазон їхньої ширини становить 55-80 см. Вузькі моделі вищі, широкі нижчі, тому відмінності в об’ємах незначні. Майже третина корисного об’єму моделей цього типу відводиться під морозильну камеру. Подібне обладнання ідеально підходить для сімей із двома дітьми.

Side-by-Side

Моделі типу Side-by-Side швидко набувають популярності. Вони мають більші габарити та у першу чергу рекомендовані для просторих котеджів та великих квартир. Деякі дводверні варіанти справді величезні. 

Вбудовані моделі Side-by-Side потребують великих стільниць кухонного гарнітуру, інакше вони виступатимуть за край. Це порушить гармонійність простору та створить кут, про який можна стукнутися.

Така конструкція призначається для великих сімей та тих, хто серйозно захоплюється кулінарією. Для заміських будинків вони також дуже зручні, оскільки дозволяють довго зберігати великі запаси провізії.

Через збільшені розміри моделі Side-by-Side в основному мають енергозберігаюче виконання.

Як правильно вибрати холодильник, враховуючи енергоефективність

Холодильник завжди увімкнений у розетку. Тому надзвичайно важливим аспектом вибору є його енергоефективність.

Споживання електроенергії залежить від багатьох параметрів:

  • технічні рішення, використані виробником;
  • об’єм морозильної камери;
  • загальні габарити;
  • потужність компресора;
  • використовуване підсвічування;
  • наявність No Frost та інших додаткових технологій;
  • якість матеріалів для герметизації;
  • температура навколишнього середовища.

Великогабаритні моделі Side-by-Side або обладнані французькими дверцятами потребують більше електроенергії для забезпечення досить низької температури всередині холодильної та морозильної камер, ніж компактний двох- або однодверний холодильник із мініатюрною морозилкою.

Дізнатися про рівень енергоспоживання та відповідно розрахувати вартість експлуатації холодильника можна, поглянувши на значення енергетичного класу, що вказується на етикетках сучасної побутової техніки.

Розташування морозильної камери

Роздумуючи над тим, як правильно вибрати холодильник, потрібно обов’язково звертати увагу не лише на об’єм, а й на розташування морозилки. Ця камера може мати таке положення:

  • верхнє;
  • нижнє.

Якщо ви шукаєте холодильник для малогабаритної квартири, студентського гуртожитку або невеликої студії, то для цих цілей найкраще підходять моделі із верхньою морозильною камерою. Вона має невеликий об’єм. Завдяки компактності верхнє розташування чудово підходить невеликим сім’ям, а також тим, хто не займається приготуванням великої кількості їжі та не вважає за потрібне тримати про запас багато продуктів.

Моделі з верхньою морозильною камерою зазвичай мають 1- або 2-дверну конструкцію. Це призводить до меншої місткості, ніж у холодильників Side-by-Side або з французькими дверима (French Door). Верхня морозилка однозначно менша за холодильну камеру, тому продуктів, що потребують заморозки, вона вміщає мало.

Моделі із нижньою морозильною камерою – це дуже популярна група побутової техніки. Вони посідають чільне положення на ринку. Насамперед це дводверні варіанти з верхньою холодильною камерою та нижньою морозильною, кожна з яких має окремі двері. Така конструкція надає покупцям ідеальне поєднання функціональності, ергономічності та зручності у використанні.

Набір функцій у таких моделей часто збігається з тим, що є у великогабаритних типу Side-by-Side. Але завдяки значно меншій ширині їх легше встановити у стандартні квартири та невеликі приватні будинки. Вони навіть підійдуть для міні-кухонь однокімнатних квартир.

Корисний обсяг морозильника нижнього розташування може досягати 100 літрів, а холодильної камери – 200 літрів навіть за вузької конструкції.

Типи холодильників із нижньою морозилкою різноманітні. Вони бувають:

  • окремі;
  • вбудовані.

Деякі моделі дозволяють підігнати напрямок відчинення дверцят під простір, куди покупець планує встановити техніку. Це забезпечує максимальну зручність доступу.

Як вибрати холодильник за системою охолодження

У сучасних холодильниках використовуються 3 основні системи охолодження:

  • статична (крапельна розморозка або «стінка, що плаче»);
  • динамічна;
  • ноу-фрост (No Frost).

Всі вони добре справляються зі своєю головною функцією – збереження свіжості продуктів. Але кожна має свої особливості, що дозволяє покупцям вибрати те, що їм найбільше підходить.

Статична система 

Була розроблена раніше за всіх. Вона перевірена часом та досі активно використовується. Система включає компресор, випарник для холодильної камери та випарник для морозилки. Така конструкція дуже надійна та має найменшу вартість завдяки своїй простоті.

Потужність заморозки та точність підтримки температури у такої системи менша, ніж у інших. Але у неї найвища цінова привабливість. Незважаючи на необхідність періодичного розморожування, холодильники цього типу користуються величезним попитом.

Динамічна система охолодження 

Дуже схожа на статичну, але досконаліша. У ній використовується та ж технологія стіни, що плаче, але доповнена вентилятором. Примусове перемішування середовища з різною температурою покращує мікроклімат у холодильнику.

Яка система охолодження використовується у холодильнику, вказується у документації. Також можна розпитати про неї у менеджера або зазирнути у морозильну камеру. Якщо у ній характерний жолоб у формі літери V, значить, використовується статична система. Про неї говорять також тонкі металеві трубки, присутні у просторі камери.

Техніка, заснована на динамічній системі, не схильна до утворення інею на стінках, а температура підтримується рівномірніше.

Технологія No Frost

Охолодження за типом No Frost не потребує періодичного ручного розморожування. До конструкції входить відкритий випарник, тому іній не спроможний утворюватися у принципі. 

Нові моделі холодильної техніки дуже активно використовують цю зручну технологію. Вона запобігає появі льоду та шуби інею на стінках холодильної та морозильної камер. Для цього використовується примусова циркуляція повітря.

У звичайних холодильниках, не оснащених цією технологією, лід та іній наростають на стінках через вологу, що міститься у теплому повітрі. Це повітря надходить у внутрішній простір, коли людина відчиняє дверцята. У холодильнику No Frost тепле повітря переганяється вентилятором у випарник. Там воно охолоджується, а потім уже розподіляється за обсягом камер. Крім того, кожні кілька годин починає працювати система автоматичного розморожування.

Така технологія:

  • зводить до мінімуму необхідність догляду за холодильником;
  • перешкоджає розмноженню мікроорганізмів; 
  • краще та довше зберігає продукти.

Деякі моделі холодильників використовують одразу кілька систем охолодження – це так зване гібридне охолодження. Найчастіше морозильна камера оснащується охолодженням No Frost, а велика холодильна – системою краплинного розморожування (статичною). Виходить ефективна та економічна комбінація.

Функціонал холодильної побутової техніки

 

Сучасна техніка оснащується різними зручностями. Так, у холодильні камери монтується яскраве підсвічування, що не впливає на енергоспоживання. Для цього виробники використовують енергозберігаючі світлодіоди, а іноді й світлодіодні стрічки, що рівномірно освітлюють весь простір камери. Світло яскраве, але не сліпуче та не дратує очі користувачів.

Довговічність світлодіодів обчислюється десятками тисяч годин. Таке підсвічування не виходить з ладу, його не доводиться змінювати, на відміну від звичайних лампочок.

Найбільш інноваційні моделі оснащуються зовнішніми дисплеями та модулями Wi-Fi, що дозволяє підключатися до домашньої мережі інтернет. Встановивши на свій смартфон відповідну програму, можна керувати таким холодильником дистанційно: 

  • регулювати температуру камер; 
  • переглядати вміст камер; 
  • відчиняти дверцята; 
  • проводити діагностику.

Тип та кількість компресорів

Компресор – це одна з найголовніших складових частин будь-якого холодильника. У ньому відбувається перетворення холодоагенту (зазвичай це фреон) з одного стану в інший, завдяки чому температура у холодильній та морозильній камерах знижується до потрібних значень.

Компресори, що працюють у холодильниках, можна розділити на 2 великі типи:

  • звичайні;
  • інверторні.

Схема роботи стандартних моделей проста. Користувач задає температуру за допомогою терморегулятора, а компресор охолоджує простір камер та вимикається. Коли температура перевищує допустиме значення, компресор знову вмикається та повторює цикл.

Інверторні працюють за наступною схемою. Досягнувши заданої температури, компресор не вимикається, а лише знижує інтенсивність до мінімуму. Така безупинна робота, як це не дивно, значно знижує споживання електроенергії, продовжує ресурс техніки та знижує шумність роботи. Тому, якщо підсумувати вартість холодильника та вартість необхідної йому електроенергії, то виявиться, що моделі з інверторними компресорами обходяться дешевше, не зважаючи на більш високу власну вартість.

Компресори холодильників поділяються на:

  • лінійні – керований електромагнітною котушкою поршень, здійснюючи лінійні рухи, змінює обсяг холодоагенту;
  • роторні – холодоагент стискується під впливом шатунного механізму, що виконує кругові рухи.

Деякі холодильники обладнуються двома компресорами, кожен із яких обслуговує свій простір. Така конструкція теж знижує енергоспоживання та дозволяє точніше підтримувати температурний режим.

Найбільш тихими, економічними та довговічними найчастіше виявляються моделі, оснащені лінійним інверторним компресором.

Рівень шуму побутової техніки

Холодильник працює цілодобово, тому для комфорту та здоров’я людей дуже важливо, щоб він видавав якнайменше шуму. Інтенсивність звуків разом з іншими характеристиками вказано у картці товару та в інструкції.

Виробники намагаються знизити шумність своїх пристроїв та пропонують безліч рішень. Водночас ведеться робота щодо зниження енергоспоживання. Найефективніші моделі працюють практично безшумно. Сьогодні це може бути будь-який тип, незалежно від ємності, кількості дверей та набору функцій.

Рівень шуму вказується у децибелах (дБ). Моделі холодильників поділяються на наступні діапазони рівня шуму (в децибелах):

  • менше 36;
  • 37-38;
  • 39-40;
  • 41-42;
  • 43-44.

Більшість сучасних холодильників працюють у діапазонах 39-40 та 41-42 дБ. Якщо порівнювати з іншими звуками, то рівень 39 дБ еквівалентний тихому бурмотінню, а 42 дБ – звичайному мовленню.

Моделі з рівнем шуму менше ніж 35 дБ називаються безшумними. Вони дійсно працюють настільки тихо, що не можуть потривожити людей, які перебувають в інших приміщеннях.

Найгучніші звуки холодильник видає при старті компресора. Потім шум трохи стихає.

Для багатокімнатної квартири будь-яка модель з рівнем шуму менше 45 дБ може вважатися добрим вибором. Для студій та малогабаритних квартир рекомендується вибирати максимально тихі варіанти.

Особливою малошумністю відрізняються вбудовані холодильники. Це пов’язано з тим, що оточення, у яке вбудовується техніка, виконує роль глушника.

Додаткові функції

Багато сучасних холодильників крім звичайного холоду та морозу оснащуються багатьма додатковими функціями, що забезпечують комфорт та підвищують зручність експлуатації.

Льодогенератор та диспенсер для води 

Забезпечують автоматичне створення крижаних кубиків для напоїв, а також розлив охолодженої води. Диспенсери мають різну конструкцію:

  • заливні – у деякі можна заливати як звичайну воду, так і газовану;
  • підключені до водопроводу – підключення має виконувати сантехнік.

Перед використанням заливних диспенсерів потрібно уважно ознайомитися з інструкцією та використовувати тільки ті рідини, які рекомендує виробник. Якщо заливати до диспенсера інші напої, він швидко вийде з ладу.

Система автоматичного розморожування

Значно спрощує догляд за холодильником та економить багато часу.

Функція швидкого заморожування 

Забезпечує швидке зниження температури до дуже низьких значень (від –24 до –30°С, залежить від моделі). Спеціально призначена для заморожування свіжих овочів, фруктів, зелені. Чим швидше виконується заморозка, тим більше вітамінів зберігається у продуктах.

Нульова камера 

Спеціальний контейнер, у якому підтримується температура 0°. Вона призначена для швидкопсувних продуктів, які не рекомендується заморожувати: овочі, фрукти, м’ясо.

Система циркуляції повітря 

Призначена для компенсації коливань температури, що викликається відчиненням дверцят холодильника. Подовжує термін зберігання продуктів, знижує споживання електроенергії.

Режим відпустки 

Призначений для мінімізації споживання енергії у періоди, коли холодильник не використовується. Коли у камерах немає продуктів, автоматика сама встановлює вищу температуру. Завдяки цій функції холодильник можна не вимикати перед від’їздом у відпустку.

Система іонізації

Потрібна для знищення бактерій та інших мікроорганізмів, присутніх на продуктах. Також завдяки ній у холодильній камері не з’являється неприємний запах. Повітря залишатиметься свіжим навіть при зберіганні великої кількості цибулі та інших пахучих проудктів.

Спеціальні підставки та ящики

Покращені моделі холодильників забезпечуються підставками для пляшок, роздільними полицями, балконами на дверцятах із спеціалізованими утримувачами для коробок, банок, медикаментів. Складані та знімні полиці дозволяють значно ефективніше використовувати простір.

Економічність побутової техніки

Вартість холодильника складається не лише з ціни у магазині, але і з щомісячних рахунків за електрику. Тим, хто хоче заощадити, слід звернути увагу на енергозберігаючі моделі.

Сьогодні кожен холодильник має етикетку, на якій зазначено інформацію про те, скільки електроенергії йому необхідно для роботи. Класи енергоефективності позначаються буквами від А до D. Клас А – найекономічніший; клас D – найенергоємніший. Правда, сьогодні введені в обіг класи від A + до A +++, що забезпечують ще нижче споживання енергії, ніж просто клас А. Коштують вони дещо дорожче, але якщо врахувати весь час їхнього функціонування, то обійдуться такі моделі дешевше.

На етикетці, якою забезпечений холодильник, вказується річне споживання електроенергії у кВт*г. Якщо помножити це число на вартість одного кВт*г, то можна дізнатися, скільки приблизно обійдеться експлуатація такої побутової техніки протягом року. Такий розрахунок значно полегшує вибір.

author-avatar

About Довганик Надія

Контент стратег та експерт з продажів. Працює у компанії уже 5 років і сприяє впізнаваності брендів Bosch, Siemens через соціальні мережі та пошукові системи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *