Корисні поради як спроектувати кухню – Що необхідно знати якщо ви проектуєте кухню самі
Кухня – чи не найголовніше місце у помешканні, тут ми проводимо найбільшу частину часу вдома. Проектування кухні в сучасних реаліях – як складання пазлу, який складається з безлічі важливих елементів. Аби ваша кухня, стала простором де ви будете проводити час із задоволенням, необхідно створити максимально функціональний простір та приділити увагу кожному елементу та кожній складовій вашої кухні.
Планування кухні – 6 основних типів
Головне правило при плануванні кухні – забезпечення зручності господарів.
На розміщення кухонного гарнітуру та пристроїв впливає в першу чергу розмір та форма приміщення.
Загалом існує 6 основних видів планування кухні, пропонуємо далі розглянути усі види та визначити той, що найбільше підходить саме вам.
Лінійна (однорядна) кухня.
Приміщення: однокімнатні квартири, квартири-студії, невелике приміщення кухні
Вимоги: довжина кухні не має перевищувати 2,5 – 3 м
Лінійний тип планування зручний для невеликих приміщень.
При такому плануванні кухонного гарнітуту всі поверхні та елементи кухні розташовуються в одну лінію вздовж стіни. Проте для збереження ергономічності та комфортного переміщення господарів під час приготування страв, оптимальна довжина кухні становитиме від 2,5 до 3м.
Кутова (Г – подібна) кухня
Приміщення: квадратне приміщення середнього розміру
Вимоги: розмір приміщення від 8 до 12 кв.м
Кутова кухня є найбільш поширеною та часто запитуваною.
Найкращим варіантом для такого планування є квадратне приміщення середнього розміру, але перевагою Г – подібної кухні є її універсальність.
Таке планування можна зручно розмістити у кузнях студіях (кухня зʼєднана з вітальнею), а також у приміщеннях з нестандартними формами.
Вдало підібране дизайнерське рішення зможе приховати небажані виступи та кути, візуально виправити нестандартні форми, сформувати ефективне використання «незручного» простору.
3. Паралельна (дворядна) кухня
Приміщення: простора або вузька та видовжена кухня
Вимоги: розмір приміщення від 12 кв.м
Особливістю такого типу планування є розміщення кухонного гарнітуру у два ряди вздовж паралельних стін.
Це дає змогу готувати відразу двом людям, розмістити більше кухонного обладнання, зручно та швидко переміщуватися між робочими поверхнями.
Варто пам’ятати, що таке планування можливе лише при відносно великих розмірах приміщення. Якщо кухня вузька і продовгувата, то відстань між стінами має бути від 2,5 м і більше.
Острівна кухня
Приміщення: велика кухня
Вимоги: розмір приміщення від 16 кв.м
Зручної роботи на великій кухні можливо досягти острівним плануванням.
Такий тип передбачає додаткове розміщення робочого «острову» посеред П-подібної або Прямої (одноряднох) кухні. У якості «острову» може бути будь-яка робоча поверхня (зона для приготування їжі, обідній стіл, плита, мийка, посудомийна машина).
Це дає можливість легко пересуватися між робочими поверхнями та мати все під рукою.
Також перевагою є естетичність та затишність дизайну, а також можливість розміщення інших елементів декору без формування відчуття перевантаження інтер’єру.
П – подібна (аркова) кухня
Приміщення: відносно велика кухня
Вимоги: відстань між протилежними стінами не менше 2,5 – 3 м
Планування кухні за арковим типом передбачає використання відразу трьох стін приміщення.
Зазвичай на одній із стін є вікно, під яким розміщують робочі поверхні та шафки для зберігання.
П-подібні кухні дуже місткі, затишні та зручні для господарів. Варто зауважити, що таке планування вимагає великого приміщення із шириною не менше 2,5 – 3 м.
6. Напівострівна (G – подібна) кухня
Приміщення: велика або об’єднана з вітальнею кухня, квартира-студія
Вимоги: розмір приміщення від 16 кв.м
Цей тип планування передбачає приєднання робочого «острову» до однієї зі сторін П-подібної кухні. Частіше за все це кухонний стіл.
G-подібну кухню варто розміщувати у приміщеннях з великим простором. Такий тип планування може бути чудовим рішенням для квартир-студій та для сумісних із вітальнею кухонь, тому що дозволяє зонувати простір та створити відчуття двох приміщень в одному.
Дизайн та розміри приміщення
Плануючи кухню, слід подбати про вірне облаштування технологічного трикутника: плита – мийка – холодильник. Якщо вони завжди будуть в зоні досяжності — це забезпечить вільне пересування та зробить приготування страв комфортним та впорядкованим процесом.
Дизайн та розміщення кухонного гарнітура варто обирати на основі ваших вподобань та розмірів приміщення. Для коректного розміщення комунікацій, меблів та розеток в поєднанні з сучасним дизайном варто консультуватися з дизайнерами кухонь, вони також допоможуть вам зробити замври приміщення для подальшого планування кухні.
Техніку для щоденного використання (духову шафу, кавомашину, мікрохвильову піч, тощо) варто розмістити на завчасно зафіксованому місці та подбати про їх зручне підключення до розеток.
Щодо розеток — найкраще, коли вони знаходитися під рукою, щоб не шукати, куди підключити другорядну техніку, якщо в ній виникне потреба (наприклад соковитискач чи блендер). Також слід подбати про те, щоб кожен вбудований прилад та холодильник мали свої окремі розетки та були виведені на окремі автомати у електрощитку.
Дуже важливо не забивати меблями, килимом або м’яким кутком простір кухні. Залиште трохи вільного місця, тоді приміщення заграє для вас новими фарбами. Що стосується стилю дизайну, то тут у вас повністю розв’язані руки. Вибирайте, що завгодно душі.
Планування меблів
Планування меблів у вашу кухню варто розпочати з замірів та прийняття рішення щодо типу розміщення меблів. Далі ваш бюджет та ваша фантазія можуть творити дива обираючи стиль чи стилі, фасади, відкриті чи закриті тумби, а можливо полички. При плануванні меблів також варто звертати увагу на практичність та довговічніть матеріалів та на те чи дає виробник гарантію. Безумовно при плануванні кухні варто продумати де ви б хотіли розмісти пательні та кастрюлі, тарілки й склянки, яку мийку та змішувач ви плануєте розмістити у вашій кухні та звернути увагу та те, яку техніку ви плануєте розмістити та де. Головне, щоб зручно було господарям. Якщо ви сумніваєтеся в практичності – питайте в дизайнерів, вони ергономіку кухні та планування меблів для кухні знають певно краще за самих себе.
Установка та розташування техніки
Установка та розташування меблів один з найголовніших моментів при ремонті кухні. Після того як ви визначили яку техніку бажаєте мати у своєму використанні, коли вже усе зрозуміло – необхідно визначити розташування цих приладів у вашому кухонному гарнітурі. Розташування техніки – можливо, найважчий етап, адже необхідно зрозуміти яке розташування буде зручне господарям відповідно до їх росту та частоти використання приладу. Також розташування техніки важливе для меблярів, адже вони мають створити відповідні ніші для вбудування необхідної господарям техніки.
Установка техніки зазвичай відбувається опісля завершення ремонту та монтажу кухонних меблів. Встановлення техніки мають проводити спеціалісти, аби коректно вбудувати та підключити техніку задля її справної роботи в подальшому.