Як вибрати пральну машину: 8 головних критеріїв та найкращі моделі
Побутова техніка допомагає людям у виконанні повсякденних справ та спрощує ведення домашнього господарства. Незмінним атрибутом кожної оселі є пральна машина, яка бере на себе важку працю з дотримання чистоти одягу, білизни, текстильних речей. Виробники виготовляють велику кількість агрегатів, що відрізняються потужністю, місткістю, споживанням енергії та іншими характеристиками. Тому варто ближче ознайомитися з особливостями техніки, щоб вибрати пральну машину, яка цілком задовольнить вимоги та потреби вашої родини.
Види та загальні характеристики
Автоматичний пральний агрегат призначений для тривалої експлуатації – 5, 10 та більше років. Тож до вибору машини треба підходити відповідально. Техніка має неоднакові габарити, опції, режими прання, тип завантаження. Перед придбанням слід звернути увагу на рівень шуму та клас енергоефективності, швидкість віджиму та якість очищення білизни від забруднень та плям, наявність додаткових функцій та зручність у використанні.
Всі пральні машини поділяють на декілька категорій:
- Стаціонарні – техніка для автономного використання, яку встановлюють окремо. Але це не заважає розмістити машину під мийкою чи під столом. Агрегат має стандартні параметри за висотою, шириною, глибиною.
- Вбудовані – машинки компактних розмірів, які легко вписати у будь-який інтер’єр. Під вбудовану техніку розробляють проекти меблів, щоб пристрій ідеально став на місце монтажу.
- Машини з функцією сушіння – найбільш комфортні в експлуатації для господинь, оскільки речі після прання виймають повністю сухими. За наявності опції прасування білизну можна одразу складати у шафу.
Також існують моделі без сушіння. Рівень вологості речей після прання залежить від того, на скільки обертів користувач встановлює віджим білизни. Техніка розділяється за габаритами (повнорозмірні, вузькі, компактні, ультравузькі машини), об’їмом барабану (від 5 до 12 кг сухої білизни) та класом економічності.
Комплектація пральних машин
Автоматичні машини для прання мають певні технічні особливості, що залежить від конкретної моделі. Та загалом пристрої складаються з базових частин:
- корпус – передня панель з дверцятами, задня й бічні стінки, верхня кришка;
- бак для води – ємність резервуару може складати 35-60 л;
- барабан – має бойники (лопасті) для підвищення якості прання;
- мотор – приводить у рух барабан та забезпечує експлуатацію техніки;
- ТЕН – нагріває воду до потрібної температури;
- блок керування – меню налаштування режимів прання з програмами;
- зливна система – устаткована насосом для відведення води та шлангом.
Щоб правильно вибрати пральну машину, слід ознайомитися з типом керування. Від цього залежить комфортність користування технікою. Моделі з механічним керуванням прості в обслуговуванні та ремонті, характеризуються значним терміном служби. Техніка з електронним управлінням – сучасні машини-автомати з безліччю режимів прання. Пристрої забезпечують очищення від бруду речей з різноманітних тканин, мають додаткові функції, економно витрачають енергію та воду.
Принцип роботи та якість прання
Потужність пральної машини залежить від внутрішнього устаткування. Техніка може мати два варіанти руху барабану. В одних моделях двигун змушує обертатися ремінна передача. Пристрої коштують недорого, прості у ремонті. Другий варіант – агрегати з прямим приводом мотору. Машини працюють майже безшумно, характеризуються значним терміном експлуатації за рахунок потужного двигуна та мають максимальне завантаження. При роботі майже не виникає вібрація.
Принцип дії пралок досить простий. Треба завантажити речі у барабан, насипати порошок, обрати режим прання на панелі керування. Через встановлений час машина сигналізує про завершення процесу та розблоковує дверцята. Залишається вийняти й розвісити речі.
Основні критерії вибору
Кожний покупець обирає побутову техніку за власними вимогами та побажаннями. Але не слід нехтувати корисними рекомендаціями спеціалістів. Щоб зрозуміти, як вибрати пральну машину, потрібно ознайомитися з технічними характеристиками, типом управління, габаритами та іншими параметрами техніки.
Тип та розмір пральної машини
Фізичні розміри пристрою повинні відповідати вільному простору місця, де буде встановлена пральна машина. Заввишки майже всі моделі відповідають параметру у 82-85 см. За іншими габаритами техніка буває:
- стандартна повнорозмірна – 60х60 см;
- з вертикальним завантаженням – 40х60 см;
- вузька з шириною 60 см, глибиною 34-45 см.
Пральну машину вбудованого типу складно переставити на інше місце, а техніку, що стоїть окремо, можна переміщати у разі перепланування у кімнаті.
При виборі велике значення має глибина пристрою, яка впливає на максимальний об’єм білизни. За відсутності вільного простору можна обмежитися придбанням компактної або супервузької машини, що вміщує 3-4 кг речей (30-40 см глибиною). Якщо площа кімнати дозволяє встановити повнорозмірну техніку, у покупця є можливість обрати будь-яку модель. Слід враховувати, що між стіною та задньою стінкою треба залишити трохи простору для додаткової вентиляції.
Тип завантаження білизни
За типом завантаження речей пральні машини бувають фронтальні та вертикальні. У першому випадку дверцята розташовані спереду пристрою. В агрегатах з вертикальним завантаженням речі поміщують у барабан через верхню кришку. Розміщення люку не має принципового значення для якості прання, зручності та функціональності техніки. При виборі варто спиратися на власні потреби.
Якщо місця обмаль, не вистачає простору для відкривання дверцят, краще вибрати вертикальну модель. Ніщо не заважатиме відкрити верхню кришку, покласти речі та натиснути режим прання. Ще одна перевага – у таку машину можна додавати речі вже під час прання.
Коли вільного місця багато та прати білизну доводиться часто, підійде агрегат з фронтальним завантаженням. Для великої родини краще обрати повнорозмірний пристрій з максимальною місткістю барабану.
Клас енергоспоживання та витрата води
Технічні характеристики відображають, наскільки економно побутова техніка використовує енергію та воду. При розрахунку класу енергоспоживання виробники враховують режим для прання бавовни за температури 60 градусів:
- A++ – потребує 0,15 кВт/год на 1 кг білизни;
- A+ – відповідно 0,17;
- A – 0,17-0,19;
- B – 0,19-0,23;
- C – 0,23-0,27;
- D – 0,27-0,31;
- E – 0,31-0,35;
- F – 0,35-0,39;
- G – від 0,39 кВт/год.
Найбільш економними є агрегати з класом енергоефективності A+++, що витрачають менше 0,13 кВт/год на 1 кг речей.
Щоб вибрати пральну машину, яка економно витрачатиме воду, треба враховувати цей показник. На одне прання може бути потрібно до 80 літрів у залежності від обраної програми, типу білизни. Краще звернути увагу на моделі, яким достатньо 40-60 літрів води.
Місткість та максимальне завантаження
Барабани пральних машин відрізняються обсягом, що впливає на кількість речей, які можна відіпрати за один цикл. Максимальне завантаження сягає 10 кг і більше, але не кожній родині потрібний агрегат з таким показником. Яку техніку обрати:
- до 5 кг – для однієї людини;
- 5-6 кг – для сімейної пари;
- 7 кг – для родини з трьох осіб;
- 8-10 – для великої родини.
Треба також враховувати, які саме речі доведеться регулярно прати. Наприклад, об’ємний одяг та домашній текстиль не помістяться у малий барабан. Потрібна техніка з місткістю від 7 кг. Коли у родині є діти, прати доводиться часто, тому доцільно обрати модель, максимальне завантаження якої становить 8-10 кг. Виробники вказують показник обсягу з розрахунку на постільну білизну, виходячи з маси сухих речей. Найменше речей вміщують компактні та вузькі моделі.
Віджим, прання та енергоефективність
Загалом сучасні машини-автомати мають клас енергоефективності A+ та вище. Тому вони забезпечують високу якість прання при економних витратах енергії. Пристрої з вертикальним та з фронтальним завантаженням відрізняються переважно кількістю доступних програм. Але потрібно також подивитися на показник віджимання.
Високий віджим – це майже сухі речі вологістю менше 45% (клас A). Але білизна швидше зношується від такого прання. Для постійного використання достатньо віджиму у 1000 обертів на хвилину. У моделях класу B вологість речей становить 45-54%, класу C – 54-63%. Інші варіанти (D, E, F, G) вважаються застарілими та у нових машинах майже не зустрічаються.
Рівень шуму
Виробники побутової техніки пропонують споживачам великий вибір моделей машин-автоматів. Під час прання та особливо віджиму білизни пристрої працюють з певним рівнем шуму. Цей показник має принципове значення для мешканців квартир, де техніка розташована поряд зі спальною кімнатою. Техніку з рівнем шуму у межах 60 дБ можна придбати, оскільки такі машини перуть білизну з шумністю у діапазоні, що відповідає звичайній розмові людей. Пристрої працюють тихіше від пилососів (70 дБ) та утворюють менше шуму, ніж становить звук від автомобілів на шосе (80 дБ).
Зазвичай виробник вказує рівень шуму для режиму прання. Зауважте, що віджим завжди більш гучний.
Кількість обертів та швидкість віджиму
Одяг, текстиль, постільна білизна виготовлені з різних тканин, тому прати та віджимати їх потрібно у відповідних режимах. Регульована швидкість віджиму дозволяє обирати програми, за яких машина дбайливо очищує речі від бруду, а часте прання майже не впливає на якість тканини. Кількість обертів за класами техніки:
- A – до 1600 об/хв при вологості білизни менше 45%;
- B – до 1400 об/хв, 45-54%;
- C – до 1200 об/хв, 54-63%;
- D – до 1000 об/хв, 63-72%;
- E – до 800 об/хв, 72-81%;
- F – до 600 об/хв, 81-90%;
- G – до 400 об/хв, більше 91%.
Найчастіше використовують швидкість віджиму, що відповідає 1000 об/хв, оскільки випрані речі мінімально пошкоджуються під віджимання та швидко висихають.
Тип приводу та двигуна
Щоб вибрати пральну машину, яка буде економно працювати тривалий час, слід звернути увагу на комплектацію та принцип роботи. Існує три варіанти двигунів, що встановлюють на пральні агрегати:
- Колекторний (стандартний) мотор. Витрачає багато електроенергії, працює зі значним рівнем шуму. Але при цьому двигун простий в обслуговуванні, належить до бюджетної категорії, має невелику вагу і розмір.
- Асинхронний мотор (без щіток). Витривалий до суттєвих навантажень, устаткований ефективною системою шумоізоляції. Працює з комфортним рівнем шуму, майже не ламається та є непримхливим у ремонті.
- Інверторний мотор. Найбільш економічний двигун за енергоспоживанням. Має значний експлуатаційний ресурс, компактні розміри. Працює злагоджено й безшумно, віджимає білизну з максимальною кількістю обертів.
Пральні машини також розрізняються за типом приводу. Вважається, що тихіше функціонують пристрої з прямим приводом. Двигуни характеризуються різним рівнем потужності та крутного моменту.
Програмне забезпечення
Придбання техніки – непроста задача, адже перед споживачами постає великий вибір моделей. Є класичні машини-автомати та сучасні смарт-пралки. У першому випадку керування відбувається за допомогою передньої панелі. «Розумні» пристрої мають вбудований чіп NFC, тому програмне забезпечення агрегатів можна синхронізувати зі смартфоном. Деяким користувачам до вподоби саме такий спосіб керування.
Смарт-пральки
У розумних пристроях реалізовані сучасні алгоритми, що виводить побутову техніку зовсім на інший рівень комфорту. Особливості користування пральною смарт-технікою:
- встановити на телефон спеціальний додаток;
- для прання у програмі смартфону вказати параметри;
- запустити машину через мобільний телефон.
За допомогою додатку можна налаштовувати необхідні параметри прання: тип тканини, тип одягу, колір речей. Користувач має змогу встановлювати кількість обертів на віджимі, час циклу, програму прання. «Розумна» машина повідомляє звуковим сигналом про завершення роботи.
Основні режими машинок-автомат
Агрегати без функції NFC не поступаються смарт-пралкам за кількістю програм, ефективністю та якістю прання. Машини з вертикальним завантаженням або фронтальним розташуванням дверцят зазвичай мають наступні режим роботи:
- інтенсивне прання з тривалим циклом та нагрівом води до температури 60-90 градусів;
- швидке прання з коротким 30-40-хвилинним циклом, що потрібне для освіження речей при температурі 30°С;
- спеціальна програма для прання білизни з льону та бавовни (до 95 градусів), яка є майже у кожному агрегаті;
- делікатний режим (до 40°С) або ручне прання для дбайливого очищення речей з невеликим нагрівом води та низькими обертами віджиму;
- програми для речей із синтетичних тканин (до 60°С) або змішаної білизни.
Щоб вибрати пральну машину, слід також враховувати наявність додаткових опцій. До них належать блокування панелі керування від дітей, відстрочений старт циклу прання, змішування пральних засобів та пом’якшувачів. Деякі пристрої мають функцію самостійного визначення рівня забруднення білизни, контроль балансу розташування речей у барабані тощо.
Огляд та порівняння кращих виробників – вибір моделей
Серед споживачів побутової техніки постійним попитом користуються пристрої відомих брендів Bosch та Siemens. Ці виробники постачають на ринок багато машин-автоматів з різними технічними характеристиками, програмним забезпеченням, потужністю.
Вибір моделей досить великий, тож варто ознайомитися з переліком кращих пристроїв:
- Siemens WS12T440BY. Машина з класом енергоефективності А++++ та фронтальним завантаженням сухої білизни 6 кг. Споживає 40 л води за цикл, що дуже економно. Має функції AquaStop, EcoPerfect, Reload Function, SpeedPerfect, VarioPerfect. Швидкість віджиму складає до 1200 об/хв.
- Siemens WM16W640OE. Одна з найкращих машин німецького виробника. Навіть на обертах 1600 за хвилину утворює шум не більше 73 дБ. Барабан вміщує 9 кг білизни. Тип завантаження – фронтальний з відкриттям дверцят на 180 градусів. Передбачено 14 програм прання.
- Bosch WAY 32742OE. Агрегат зі значним обсягом завантаження (9 кг), максимальною енергоефективністю. З режимів прання можна відзначити: виведення плям, інтенсив, тонка білизна, супершвидке прання тощо. Пристрій оснащений підсвіченням барабану та хвилеподібними захватами.
Вибір моделей не обмежується названими машинами. До ефективних пральок відносяться Bosch WAT 20441OE, Siemens WM16W540OE, Bosch WAW32540OE та інші пристрої, яким притаманна висока якість прання та тривалий термін користування.
Переваги та недоліки автоматичних машин
На перший погляд, вибрати пральну машину досить просто, адже виробники пропонують безліч варіантів на будь-який смак. Ця побутова техніка вкрай необхідна у кожній родині. Тому перед придбанням слід враховувати власні потреби та орієнтуватися на кращих виробників. Переваги пральних машин:
- значна місткість при компактних габаритах;
- самостійний автоматичний процес прання;
- велика кількість програм для будь-яких тканин;
- можливість синхронізувати програми зі смарт-девайсами;
- багатий вибір варіантів за розмірами, типом завантаження;
- повна безпека використання з захистом від дітей;
- економне витрачання води та споживання енергії.
Сучасні пральні машини мають приємний лаконічний дизайн. Техніка цілком гармонійно вписується у інтер’єр кімнати. Зазвичай термін служби обчислюється не менш ніж у 5 років. А користуватися машинами-автоматами комфортно та зручно.
Серед недоліків лише відносні. Наприклад, просто так поставити пралку у ванній не можна – слід проводити окрему лінію електрики, встановлювати захисний автоматичний вимикач, прокладати трубу водогону. Але все це потрібно лише для комфорту та безпеки користування.